Logo Wootzlegend

CZYM JEST BUŁAT?

Wyjątkowy materiał

Oferowany przez nas nóż jest wykonany z wyjątkowego materiału, bułatu twardoosnowowego drobnoziarnistego. Możliwe, że nigdy nie słyszałeś o bułacie albo myślisz, że to po prostu stal damasceńska. Nic bardziej mylnego. To dwa różne gatunki stali, pozyskiwane w odmienny sposób.

Bułat to nie jest stal skuwana.

To stal powstająca podczas długiego procesu wytopu, a następnie bardzo wolnego stygnięcia. Te dwie fazy są niezwykle istotne dla uzyskania pożądanych właściwości ostrza. W odpowiedniej temperaturze następuje krystalizacja – wytrącają się w strukturze stali węgliki, dzięki którym nóż z bułatu zyskuje bardzo agresywne cięcie. To dzięki węglikom na krawędzi tnącej tworzy się mikropiłka. Osnowa wraz z zatopionymi w niej węglikami to dwa bazowe elementy ostrza z bułatu, odpowiadające za jego jakość.
Najlepsze ostrza bułatowe charakteryzują się genialną agresją cięcia, nie szczerbią się, są wytrzymałe, twarde i sprężyste jednocześnie.

Bułat miękkoosnowowy, czy twardoosnowowy – o co chodzi?

Ostrza z bułatu mogą być różne. Efekt końcowy zależy w dużej mierze od wytwórcy. Jako, że jest to zwykle typowo ręczna produkcja, można natrafić na bułaty różniące się wyglądem i jakością. Poszukiwania tego najlepszego zajęły nam wiele lat. Dzisiaj z całkowitym przekonaniem możemy zaoferować Ci nóż z bułatu twardoosnowowego drobnoziarnistego.
Czym różni się ten produkt od innych noży z bułatu? Otóż większość noży bułatowych ma relatywnie miękką osnowę, natomiast nasza klinga charakteryzuje się bardzo wysoką twardością osnowy na poziomie 65-67 HRC, co oczywiście rzutuje na jej wyższą jakość. Niemniej osnowa wciąż jest dostatecznie elastyczna, co sprawia, że nóż pozostaje sprężysty i odporny na wykruszenia, co w innych stalach o podobnej twardości jest nie do uzyskania (twardość, elastyczność i odporność na wykruszenia jednocześnie).

Bułat twardoosnowowy jest wytwarzany tylko przez kilku ludzi na świecie. Nasz produkt pochodzi z Rosji i naszym zdaniem powstaje w rękach najzdolniejszego w tej branży człowieka.

Jakość wytwarzanej przez niego stali nie ma sobie równych. Co ciekawe, doprowadził tę sztukę do takiej perfekcji, że nawet wzór, tak charakterystyczny dla kling bułatowych, jest niemal niewidoczny na wytwarzanych przez niego ostrzach. Dlaczego?
Wzór bułatu jest efektem krystalizacji węglików. Powstające węgliki tworzą charakterystyczny „rysunek”, widoczny zazwyczaj gołym okiem. Niestety bywa tak, że im ten rysunek jest wyraźniejszy / piękniejszy, tym gorzej dla jakości bułatu. Im drobniejszy tym lepiej. Jednakże wzór ten może nawet całkowicie tracić na widoczności przy bułacie twardoosnowowym drobnoziarnistym. Wyjątkowa obróbka naszych noży doprowadziła do dużego rozdrobnienia węglików i perfekcyjnie równomiernego rozprowadzenia ich w całej masie. Wymaga to ogromnego doświadczenia i talentu kowala, dlatego niewidoczność charakterystycznego wzoru w przypadku naszych nożach, należy postrzegać jako ich wielką zaletę.